Цивільний захист: що заклади освіти повинні зробити у 2021 році
МОН наказом від 01.02.2021 № 130 затвердило План основних заходів цивільного захисту Міністерства освіти і науки України на 2021 рік (далі — Заходи). Може здатися, що цей план ніяк не стосується закладів освіти. Це не так, бо в ньому визначено заходи цивільного захисту, виконання яких мають забезпечити департаменти освіти. Дізнайтеся, виконання яких заходів ляже на ваші плечі та в які терміни.
1. Проконтролювати стан споруд цивільного захисту
Якщо в закладі є споруди цивільного захисту, то ви зобов’язані їх зберігати й утримувати відповідно до вимог законодавства. Про це йдеться у частині 15 статті 20 Кодексу цивільного захисту України. У Заходах є завдання, яке стосується дотримання вимог законодавства щодо споруд. Зокрема, керівник закладу повинен:
- врахувати потреби осіб з інвалідністю, насамперед тих, які пересуваються на кріслах колісних, мають порушення зору та слуху;
- оприлюднити інформацію про місця розташування та стан готовності таких споруд на офіційних вебресурсах закладу, а також іншими доступними способами.
Якщо споруди цивільного захисту не готові до використання за прямим призначенням, то керівнику варто звернутися до засновника з відповідним листом. Адже Заходи мають норму, яка передбачає, що засновник має сприяти організації та проведенню комплексу заходів, щоб привести захисні споруди у готовність до використання за призначенням.
2. Подбати про засоби захисту для працівників
Ще одне завдання для директора — придбати засоби радіаційного та хімічного захисту для працівників закладів освіти, розташованих у зоні можливого радіаційного та хімічного забруднення. Рівень забезпечення — не менше 80% потреби.
3. Організувати та провести заходи
Керівник закладу має організувати та провести практичне тренування з безпечної та швидкої евакуації учасників освітнього процесу (не рідше одного разу на пів року, а в установах сезонного типу — на початку кожної зміни).
Також слід провести День цивільного захисту й Тиждень знань з основ безпеки життєдіяльності — в закладах загальної середньої та професійно-технічної освіти. У закладах дошкільної освіти — Тиждень безпеки дитини.
4. Підготуватися до контролю
Засновник та орган управління освітою в 2021 році:
- контролюватимуть підготовку до 2021–2022 навчального року;
- контролюватимуть та моніторитимуть якість навчання діям у надзвичайних ситуаціях у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної) освіти в таких областях: Житомирській, Черкаській, Кіровоградській, Вінницькій.
Серед документів, що регулюють питання цивільного захисту, у закладі освіти мають бути:
- розділ у колективному договорі, в якому прописано комплексні заходи з цивільного захисту, охорони праці та безпеки життєдіяльності;
- наказ керівника закладу освіти про призначення відповідальних осіб за організацію роботи з питань цивільного захисту, охорони праці, безпеки життєдіяльності в закладі освіти і окремих структурних підрозділах (кабінети, лабораторії, майстерні, полігони тощо).
Детальніший план заходів із термінами їх виконання — у Додатку.