A A A K K K
людям з порушенням зору
Відділ освіти, культури, туризму,
молоді та спорту
Хмелівської сільської ради Роменського району Сумської області

2 серпня- Міжнародний день ромів. Єдність та стійкість в умовах війни

Дата: 02.08.2024 18:55
Кількість переглядів: 32

Фото без описуСаме  цього дня 80 років тому, гітлерівський режим вчинив страшний злочин проти людства – в газових камерах табору смерті Аушвіц-Біркенау було живцем спалено близько трьох тисяч безневинних чоловіків, жінок, дітей. Єдиною їхньою «провиною» була належність до ромської національності. Вважається, що під час Голокосту від репресій по всій Європі загинуло від 600 тис. до 1 млн 500 тис. ромів. «Калі траш» у перекладі з ромської означає «чорний жах». Так називають період в історії ромів за часів Другої світової війни.На тимчасово окупованій нацистами частині Радянського Союзу було знищено близько 30 тисяч. Переважна більшість – в Україні (за приблизними оцінками загинуло близько 24 тисяч ромів).

Ромів вбивали навмисно й жорстоко. Винищенням займалися спеціальні каральні загони – айнзатцгрупи кількістю від 1000 до 1200 осіб. Їхні командири могли особисто ухвалювати рішення про розстріли населення. Одна така група діяла в північній та центральній Україні, інша – в південній Україні, Бессарабії, Криму та на Кавказі.

Але, на жаль, трагічні сторінки недавнього минулого повторюються сьогодні в нашій державі. Російська армія, порушуючи норми міжнародного законодавства та закони людяності, цинічно вбиває представників всіх національностей та рас, лише тому, що вони живуть в Україні й борються за свою землю і свободу.

В закладах культури  відбулися заходи з вшанування пам’яті жертв нацистського геноциду ромів в Україні  за часів  Другої Світової війни:

 Години  пам’яті « Забуті жертви: нацистський геноцид ромів»  Смілівський, Дібрівський, Хмелівський  СБК.

Історична довідка «Геноцид ромів України в період Другої Світової війни: вивчення, викладення» Гаївська сільська бібліотека-філія КЗ «Хмелівська публічна бібліотека».

Інформаційний дайджест «Пам'ять про нацистський геноцид ромів: українськи та європейський виміри» Хрещатівський СК, Хустянський СБК.

          Історична година «Геноцид ромів в добу окупації України (1941-1944 р.р.): дослідження, увічнення пам’яті» Сулимівська сільська бібліотека-філія КЗ « Хмелівська публічна бібліотека», Сулимівський СК.

Організовано  виставки- реквієми «Геноцид проти ромів -пам’ятай аби протистояти»  у бібліотечних закладах  КЗ« Хмелівська публічна бібліотека».

                                                                                                         Наталія Рибачок, провідний спеціаліст ВОКТМС


« повернутися

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень